Виставки

Віртуальна персональна виставка живописних та графічних творів
Катерини Косяк «Politptaha»
в рамках мистецького проєкту
«Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму
«Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова
до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва»

    Персональна виставка живописних та графічних творів Катерини Косяк «Politptaha» презентує творчість володарки Диплому Гран-прі Другого Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва (9 листопада), організованого художньо-меморіальним музеєм О.О.Осмьоркіним у 2022 році.
    Катерина Косяк народилася у Києві 12 лютого 1984 року. Живе і працює у м. Ірпінь Київської обл. Закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка, факультет психології (2006). Образотворчому мистецтву навчалася самостійно: в художніх майстернях Києва (2006-2010), Онлайн-курс «Книжкова ілюстрація та дизайн» Litosvita (2021), Майстерня Atelier 36 (2021-2022). Творчо працює в художніх стилях: символізм, наїв, реалізм, магічний реалізм. Перевагу надає жанрам пейзажу та натюрморту, захоплюється фігуративним мистецтвом. Мистецькі ідеї реалізує в живопису, графіці, естампах. Творчі роботи знаходяться у приватних колекціях в Україні та за кордоном.
    Учасниця всеукраїнських, міжнародних та зарубіжних художніх виставок: UPE (Ukrainian Print Exchange) – Український проєкт з обміну принтами (2021); ХІ Всеукраїнська виставка-конкурс імені Георгія Якутовича (2022); Tirana Internatiinal Graphics Bienale, Албанія (2022); «Між небом та землею», Центр сучасного мистецтва Solvay 7, Краків, Польща (2022); «Незламна Україна», Ржищівський археолого-краєзнавчий музей (2022); «Одного разу після», Галерея Image Point, Київ (2022); Виставка одного дня «Під час війни», куратор Саня Остер, Ужгород (2023); Благодійна художня виставка «В обіймах нової весни» в Центрі культури «Вернісаж», Чернівці (2023); «Космогонія сенсів», Музей сучасного українського мистецтва Корсаків, Луцьк (2023).
    Учасниця Першого та Другого Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна, Кропивницький (2020, 2022).
    Ось як художниця Катерина Косяк відверто характеризує свої мистецькі пошуки: «Мій творчий шлях – це постійне бажання чистого висловлення почуттів та думок у візуальних образах. Через колір, живопис хочеться зануритись у мерехтливий та затишний світ, де можна відпочити і набутись, ніби дитина на літніх канікулах в селі. Коли світ наповнений дивними загадками, казками, істотами та стежинками у неосяжні краї. Але поряд з мрійливим, кольоровим світом живе одночасно химерний, нуарний графічний простір моєї творчості. Тут присутня напруга, сподівання або навіть біль і відчай. Різкі, нервові форми підкреслюють стан. І це вже доросла людина, яка приймає повноту світу у всіх його проявах. Символізм образів, сплетених з міфичними архетипами на химерному підгрунті, створює бажану емоційну напругу. Це портал у психо. Тому основними художніми напрямками на сьогодні для мене стали – друкована графіка (ліногравюра, суха голка, туш) та живопис і акварель. Графіка дозволяє для мене створити особливий ландшафт, конструкцій чи деконструкцій, окремих елементів. Розбити простір і час, перевести в символізм конкретні форми. І прогулятись невидимим пілігримом у супроводі міфичних химер. Це внутрішній діалог на вічні питання. Акварель та олійні фарби беруться тоді, коли повертається моя внутрішня дитина, яка хоче мріяти та сподіватись, вірити і бачити мерехтіння кольорів прекрасного світу. Бачити у ніби простих, буденних сюжетах неймовірні історії. І жадібно нотувати їх через призму свого бачення. Адже нема буденного світу».
    Експозицію виставки складають сто дев’ять творчих робіт Катерини Косяк, виконаних у 2019-2023 роках у різних техніках, жанрах та мистецьких напрямках, які презентують багатогранний талант художниці, сповнений постійного пошуку мистецької гармонії у відображенні сенсу людського буття та духовного злету у вирі сучасних пристрастей. Її твори – це окремий світ на межі живописної ілюзії та графічної реальності, насичений символами та авторськими інтерпретаціями історичних легенд і народних традицій.

«Politptaha» Катерини Косяк

    Розглядаючи живописні сюжети Катерини Косяк, ми стаємо свідками історій, які ненав’язливо пропонує нам художниця. Делікатність, проникливість, внутрішня тиша – риси творчості, які м’яко, але впевнено декларують, що перед нами цільна особистість з ознаками тонкого художнього сприйняття. Твори, як елементи ланцюжка, ніби продовжують історії один одного. Сплітаючись у ряд, вони занурюють глядача в душевний світ художниці.
    Акварельні та олійні роботи «Кіт у лісі», «Зимова прогулянка», «Велика подорож», «Друг», «На глибині», «Рибний день» поєднують в собі мотиви флори та фауни, що беззаперечно надихають та відчутно живлять авторку творчою енергією. Персонажі, з якими художниця знайомить глядача постають перед нами реальними та нереальними одночасно. Тигри, птахи, коні, коти мають силуети живих істот, але лише умоглядно дозволяють припустити їх існування. Вони гуляють, споглядають, витають, живуть, розчиняючись в ілюзорному світі, як акварельні фарби у воді, залишаючи різнобарвні сліди, схожі на кольорові сни.
    «Кольорові сни» – саме таку назву має один із акварельних малюнків художниці. Дивлячись на сплячу дівчинку, ми подумки звертаємося до сюжетів інших робіт авторки, де панує світ живої природи. Твори «Здоганялки», «Ангел у дощовому лісі», «Істоти» неначе барвистою стрічкою сновидінь являють перед нами кадри «внутрішнього кіно» маленької героїні. В арсеналі полотен олійного живопису Катерини Косяк є ще один «Сон», де поряд із дівчам тихо дрімає кіт, а в нічне зоряне небо підноситься птах. Politptaha (політ птаха) – ім’я, під яким Катерина Косяк в Інтернет-мережі презентує свою творчість.
    Наряду з природою, не менш промовисто у творчості художниці звучить лейтмотив міста. Міське середовище відбивається в багатьох акварельних та олійних роботах мисткині. Місто, як конгломерат думок, мрій і творчих прагнень, знаходить вираження в ідеї створення циклу творів з притаманним для художниці тяжінням до образів-символів, що відобразилося в ліногравюрах та офортах, обертаючись новими формами. Там ми зустрічаємо вже знайомих персонажів: тварин і птахів. І якщо в живописних роботах вони були героями сюжетів-дій, то в графічному виконанні замінили дії собою, перетворившись на символи. Таким чином, завдяки максимально чіткій, лаконічній, переважно чорно-білій графічній мові, творчість художниці набула нового сенсу. Живописні, часто описові, казкові сюжети доповнили лапідарні композиції на білих аркушах.
Самотність, але не мізантропія, а самість, як поняття власної неповторності через самоту, простежується в багатьох графічних роботах. Звідси в композиціях багато поодиноких фігур і порожнеч. Офорти «Конструкція 1» та «Конструкція 2» продовжують тему відчуження та самоізоляції. Ніби відокремлені від зовнішнього світу nepcoнажі творів «Чорний ліс», «Не там», «Чорний дощ», «Починається дощ» нагадують самотніх епічних героїв, що несуть свою осібність на крилах і німбах.
    Маючи тонкий погляд на природу, вміло користуючись композиційними засобами, художниця зачасту надає протилежного символічного змісту творам із візуально спорідненими образами, яких ми зустрічаємо в багатьох графічних аркушах. Графічні композиції «Нема часу» й «Трансформація», маючи схожі образи-складові, як своєрідний трансформер, подумки переходять одна в одну, транслюючи нам, що в цьому світі все має початок і кінець, а десь там за небокраєм, в неосяжних просторах – і своє продовження. Коли в країні відбувається жорстока, загарбницька війна, «Нема часу» лунає, як відчайдушний крик, наголошуючи на нещадності життя. А «Трансформація» дає шанси вижити, переродитися, обрати напрямок і рухатися далі.
    Під час війни все бачиться інакше. Коли порівнюєш себе до війни й теперішню – в усьому вбачаєш її слід. Розмірковуючи про мистецтво чи займаючись буденними, побутовими речами, навіть забувшись на деякий час, сприймаєш навколишнє через призму наростаючого болю й утрат. Своє стійке, закарбоване відчуття болю, що давно стало журбою народною, наскільки спільною, настільки й величною, вже не викликає бажання сховатися чи зцілитися, бо маючи зворотній ефект, додає наснаги вбачати в майбутньому сенс. Так буває, коли в найтяжчу хвилину збільшується сила й швидкість, втомлений мозок починає працювати, зростає творчий потенціал і з’являється прагнення, яке формувалося роками.
    Творчий порив призначений змінювати світ. Це доводило й проголошувало багато видатних особистостей різних епох. «Нехитрий спосіб, не завжди спрацьовує...» – напевно скаже хтось. Можливо, але єдиний шлях – вірити й творити, для продовження пошуку сенсів, продовження початку. «Щоб відчувати себе і наповнюватися, – мовить про себе художниця Катерина Косяк, – а потім ділитися, спершу профільтрувавши зовнішній світ».
    Щиро та безспосередньо дивляться на нас блакитні риби з добірки її творів, лірично вирізняються пейзажі та улюблені натюрморти, поряд з якими портретні обличчя, летючі магури, пантери, листозвір і чорні силуети естампів, схожі на тіні, що люблять побазікати один з одним. Фантасмагоричні, наповнені ніжністю та іронією, сумом і героїкою, вони складають напрочуд дивовижну галерею мисткині самобутнього таланту, яка великою низкою своєї творчості доносить глядачеві, що «буденного світу не існує».

Оксана Журавель-Надєждіна
член Національної Спілки художників України, живописець,
лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва
та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна


Афіша виставки Каталог. «Politptaha». Персональна виставка творів Катерини Косяк. Живопис. Акварелі. Принти. Автор вступної статті Оксана Журавель-Надєждіна. Упорядник Віта Чернова. Дизайнер Наталія Корнілова. Кропивницький: Художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна. 2023 Диплом Гран-Прі Другого Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна
Кропивницький.
9 листопада 2022 року

Художниця Катерина Косяк

Живопис

Мамай
2019
Полотно, олія
27х27
Велика подорож
2019
Полотно, олія
70х90
Мандрівка
2019
Полотно, олія
60х60
Інший світ
2019
Полотно, олія
60х90
Вікно
2020
Полотно, олія
50х40
Повітряний сьорфінг
2019
Полотно, олія
50х70

У великій траві
2019
Полотно, олія
40х30
 Синій ліс
2019
Полотно, олія
40х30
  Ввечері
2019
Полотно, олія
27х22
  Сон
2019
Полотно, олія
30х40
  Час відльоту
2019
Полотно, олія
40х30
  Серпокрилки
2020
Полотно, акрил,
пастель
50х40
  Здоганялки
2020
Полотно,  олія
40х30
  Трансформація
2020
Полотно, олія
40х70

Вечір
2020
Полотно, олія
30х40
Пегас живе
у моєму дворі

2020
Полотно, олія
30х40
  Секретне місце
2020
Полотно, олія
60х60
  Гранати
2020
Полотно, олія
30х40
  В лісі
2021
Картон, олія
30х30
  У полі
2021
Картон, олія
30х30

Біля річки
2021
Полотно, олія
50х50
  Зустріч з чорною
пантерою

2021
Полотно, олія
80х75
  Імаго
2021
Полотно, олія
40х30
  Відпускання
2021
Картон, олія
40х40
  Весна
2021
Полотно на картоні,
олія
20х20
  У жовтогарячому
кущі

2021
Полотно, олія
70х55
  Відпочинок
2021
Полотно, олія
95х95

Відпочинок Адама і Єви
2021
Полотно, олія
30х40
  Зустрінемось там,
де починається море

2022
Полотно, олія
30х40
  Зоряний урожай
2022
Полотно, олія
30х40
  Кішка Багіра
та розсада

2022
Картон, олія
30х40

Акварелі

У морі
2020
Папір, акварель,
акрил
26х17
  На глибині
2021
Папір, акварель
42х34
  Зустріч
2021
Папір, акварель
26х30
  Прибуття до міста N
2021
Папір, акварель
20х26
  Обійми
2021
Папір, акварель
20х23
  Схованка
2021
Папір, акварель
19х23

Друг
2021
Папір, акварель
20х20
  Зимова
прогулянка

2021
Папір, акварель
30х30
  Кольорові
сни

2022
Папір, акварель
34х25
  Побачення
біля Фудзі

2022
Папір, акварель
16х13
  Прощання
2022
Папір, акварель
16х13
  У загубленому
раю

2022
Папір, акварель
16х13
  Ангел у
дощовому лісі

2022
Папір, акварель
16х13

Здоганялки
2022
Папір, акварель
26х17
  Многорукий
2022
Папір, акварель
16х13
  Земля
поглинає

2022
Папір, акварель
16х13
  Зустріч
2022
Папір, акварель
19х24
  Небесне військо
2022
Папір, акварель
13х16
  Політ на рибі
2022
Папір, акварель
13х16

Істоти
2022
Папір, акварель
30х41
  Рибний день
2022
Папір, акварель
21х30
  Дощ у лісі
2022
Папір, акварель
30х41
  Глибоко в лісі
2022
Папір, акварель
31х36
  Відпочинок у бур’янах
2022
Папір, акварель
21,5х3

Кіт у лісі
2022
Папір, акварель
26х30
  Магура в лісі
2022
Папір, акварель
20х22
  Вночі
2022
Папір, акварель
39,5х37
  Червнева ніч
2022
Папір, акварель
42х61
  Спокійний вечір
2022
Папір, акварель
30х43

Спокійна ніч
2022
Папір, акварель
21х30
  Ніч після
2022
Папір, акварель
24х30
  Вечір
2022
Папір, акварель
22х24
  Починається весна
2022
Папір, акварель
36х44
  Картопляні дні
2022
Папір, акварель
30х37

В якомусь місті
2022
Папір, акварель
25х31
   Казки Ізяслава
2022
Папір, акварель
27х27
  Сільська дорога
2022
Папір, акварель
28х40
  На стадіоні
2022
Папір, акварель
27х35
  Політ
2022
Папір, акварель
27х34

Побачення
2022
Папір, акварель
30,5х45
  Осінь в місті оранжерей
2022
Папір, акварель
21,5х57,5
  Безхмарний день
2023
Папір, акварель
29х41
  Діалог
2022
Папір, акварель
32х32
  Відпускання
2023
Папір, олівець, акварель
26х29

Принти

Катання
на драконі

2021
Монотипія
30х21
  Викинь
2022
Ліногравюра
30х21
  До світла
2022
Суха голка
30х42
  Придушення
2022
Монотипія
30х21
  Люблю
2023
Суха голка
24х21
  Комунікація
2023
Суха голка
24х21
  Чорний ліс
2023
Суха голка
26х24
  Починається
дощ

2023
Ліногравюра
30х21

Двоє
2023
Монотипія, лінер,
маркер
41х30
  Паноптикон
2023
Монотипія,
ліногравюра
60х50
  Конструкція №1
2023
Суха голка
26х24
  Конструкція №2
2023
Суха голка
26х24
  Диптих «Щось говорять»
2023
Ліногравюра
30х21
  Балачки
2023
Ліногравюра
41х30

Чорний дощ
2023
Ліногравюра
30х41
  Повна чаша
2023
Ліногравюра
39х29
  Пантера думок
2023
Ліногравюра
41х30
  Схованка
2023
Ліногравюра
30х41
  Знахідка
2023
Ліногравюра
21х30
  Комунікація
2023
Ліногравюра
30х41

У багряному колі
2023
Ліногравюра
30х41
  Проходження
2023
Ліногравюра
30х41
  Униз
2023
Ліногравюра
41х30
  Локація
2023
Ліногравюра
41х30
  Остання чаша
терпіння

2023
Ліногравюра
33х17
  Крізь смуток
до надії

2023
Ліногравюра
41х30
  Трансформація
2023
Ліногравюра
41х30
  Урівноваження
2023
Ліногравюра
41х30

Чорний янгол
2023
Ліногравюра
30х41
  Нема часу
2023
Ліногравюра,
монотипія
30х41
  Серпокрильниця
2023
Ліногравюра
30х41
  Вниз-угору
2023
Ліногравюра
30х41
  Не там
2023
Ліногравюра
30х21
  Політ птаха
2023
Ліногравюра,
колаж
41х30