Обласна премія у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка заснована Кіровоградською обласною радою (Рішення від 31 травня 2002р. № 36) на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України, Кіровоградського обласного відділення Українського геральдичного товариства, Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України.
    Премія встановлюється у трьох номінаціях: «архітектура», «геральдика та вексилологія», «декоративно-прикладне мистецтво» і присуджується: у номінації «архітектура» - за введені в експлуатацію об’єкти архітектури та містобудування, у тому числі об’єкти промислового призначення, реконструкцію та реставрацію пам’яток архітектури та садово-паркового мистецтва, будівництво (реставрація) яких суттєво вплинуло на формування естетичного середовища населених пунктів області, є прикладом застосування передових сучасних технологій, конструкцій і матеріалів, має значну історично-архітектурну цінність тощо; у номінації «геральдика та вексилологія» - за реалізовані проекти: символіки територіальних громад області (герби, прапори, логотипи, відзнаки різних рівнів тощо); відновлення історичної символіки області (за умови практичного застосування територіальними громадами області); символіки, яка застосована на об’єктах архітектури, введених в експлуатацію, в інтер’єрах та об’єктах садово-паркового мистецтва, має значну історично-художню цінність тощо; у номінації «декоративно-прикладне мистецтво» - за твори з килимарства та текстилю, об’ємно-просторові композиції з металу, дерева, глини, каменю, скла тощо, які використовуються на об’єктах архітектури, введених в експлуатацію, в інтер’єрах та об’єктах садово-паркового мистецтва, мають значну історично-художню цінність тощо.
    Згідно з Рішенням Кіровоградської обласної ради від 22 серпня 2017 року № 362 вручення премії відбувається щороку 21 березня - у день народження архітектора Якова Паученка. Переможцям присвоюється звання «Лауреат обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка», вручається диплом установленого зразка, грошова частина премії, почесна відзнака обласної ради та обласної державної адміністрації – скульптура «Степовий орел».

Перелік об’єктів (творів), які висуваються на здобуття обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і
декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка у 2019 році
у номінації «декоративно-прикладне мистецтво»

    Творчі роботи в техніках печворку, клаптевого шиття, арт-квілту, в основі яких народні традиції текстильної мозаїки, що активно впроваджуються в сучасному декоративно-ужитковому мистецтві як фольклорний романтизм – оригінальні композиції, виконані з тканини різноманітних фактур з використанням традиційних прийомів старовинних народних, новітніх та авторських технік.
    Автор: Кривенко Людмила Іванівна (1948 р.н.), м. Кропивницький – майстер декоративно-ужиткового мистецтва, закінчила Московський поліграфічний інститут, факультет редагування друкованих видань (1971), учасник всеукраїнських, міжнародних, зарубіжних виставок та фестивалів декоративно-ужиткового і текстильного мистецтва.

    Творча робота-реконструкція «Колекція писанок Елисаветградського повіту Херсонської губернії, зібрана В. Ястребовим у 1889-1895 рр.» в техніці декоративного розпису писанки - точні копії писанок, зібраних видатним етнографом та краєзнавцем Володимиром Ястребовим на території сучасної Кіровоградської області, колекція налічує 31 писанку, виконану у традиційній восковій техніці аніліновими барвниками на шкаралупі курячих яєць.
    Автор: Стороженко Тетяна Олександрівна (1983 р.н.), м. Кропивницький – член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, керівник Арт-студії «Совушка», закінчила Кіровоградський державний педагогічний університет ім. Володимира Винниченка, психолого-педагогічний факультет (2005), учасник всеукраїнських виставок декоративно-ужиткового мистецтва та фестивалів писанок.

    У виставочному залі музею експонуються декоративно-прикладні твори, документальні та друковані матеріали про претендентів на здобуття премії.