03u.jpg (19204 bytes)

О.Осмьоркін

bosm012.jpg (18549 bytes)

   Олександр Олександрович Осмьоркін (1892-1953) належить до тих відомих майстрів живопису першої половини XX сторіччя, чиє життя в мистецтві було перейнято невтомним творчим пошуком своєї художньої індивідуальності. Творча спадщина майстра - більш 700 творів живопису, графіки, театральних декорацій, що знаходяться в Третьяковській галереї, музеї образотворчих мистецтв ім. О.С.Пушкіна (Москва), російському музеї (С.-Петербург), Київському музеї російського мистецтва, у художніх музею України, Росії, Литви, Казахстану, Азербайджану, приватних колекціях.
   О.О.Осмьоркін зробив значний вплив на розвиток сучасного образотворчого мистецтва, виховав цілу плеяду відомих художників, серед яких - народні художники СРСР П.Н.Крилов і Є.Є.Моісеєнко, народний художник Білорусії Е.А.Зайцев, народні художники Вірменії М.А.Асламазян і М.М.Абегян, заслужені художники Росії О.Ю.Нікич і М.П.Кончаловський, та багато іншіх.


Дон Кіхот iз українського степу

СТОРІНКИ БІОГРАФІЇ

1892
26 листопада
(8 грудня) народівся в м.Єлисаветграді Херсонської губернії (нині м.Кіровоград), Україна. Батько - Олександр Павловичс Осмьоркін, землемір Єлисаветградської поштово-телеграфної контори, чиновник, із селян с.Лісничівка Подольської губернії, помер в 1937р., мати - Олімпіада Василівна Осмьоркіна, уроджена Паученко, із міщан, померла в 1917р.

1902 - 1910
Під впливом діяльності рідного дядька архітектора Я.В.Паученка почав займатися малюванням та захопився театром. Навчався в Єлисаветградському земському реальному училищі, де закінчив Вечірні рисувальні класи під керівництвом Ф.С.Козачинського.

1910
З осені і до кінця року перебував у Петербурзі. Мав намір навчатися на музично-драматичних і оперних курсах Поллак. Відвідував Школу Товариства заохочення художеств М.К.Реріха.

1911
Вступив до Київського художнього училища, де навчався у М.Пимоненка, І.Макушенка, Г.Дядченка, В.Менка.

1913
Квітень
. Брав участь у першій міській художній виставці, влаштованій Єлисаветградським Товариством грамотності і ремесел (перша підтверджена участь О.О.Осмьоркіна у виставці). Вересень. Вибув з Київського художнього училища, не закінчивши його. Переїхав до Москви. Вступив до приватної студії І.Машкова.

1914
Вперше виставив свої твори в якості експонента в складі Товариства художників "Бубновий валет".

1915 - 1917
Призваний до армії. Служив в запасному полку в м.Орел, був зарахований до Чугуївського військового училища, яке закінчив у чині прапорщика і був відряджений до Московського запасного полку.

1917
Брав участь у виставці картин, скульптури і прикладного мистецтва "Свободное искусство" в Москві на Валовій вулиці. Брав участь в організації професійної спілки художників-живописців, входив до його "лівої федерації".

1917 - 1918
Грудень-січень
. Разом з провідними художниками Товариства "Бубновий валет" брав участь у виставці "Світ мистецтва" в Москві.

1918
Займався оформленням вистав у П'ятигорську та Москві, брав участь в експериментах зі створення нового театра М.Форрегера, виконав святкове панно до 1-ї річниці Жовтневої революції в Москві, керував оформленням агітпотягу. Почав викладацьку діяльність в Державних вільних художніх майстерніх в якості асистента керівника майстерні П.Кончаловського на його запрошення.

1918 - 1919
Брав участь в організованій Відділом Ізо Наркомосвіти РРФСР виставці творів членів "Професійної спілки художників-живописців нового мистецтва" - "5-й Державній виставці картин". Одружився з Катериною Тимофіївною Барковою.

1920 - 1921
Входив до складу реорганізованого Товариства "Світ мистецтва", ядро якого склали художники колишнього "Бубнового валету" на чолі з І.Машковим. У жовтні-листопаді 1921р., грудні 1922 р. брав участь у виставках з тією ж назвою.

1922
Осінь
. "Перша російська художня виставка" у Берліні (Німеччина).

1923
Початок року
. Майстерня О.Осмьоркіна бере участь у виставці творів живописного факультету ВХУТЕМАСу. Травень. "Виставка картин (І.Грабарь, А.Древін, П.Кончаловський, Б.Корольов, О.Купрін, А.Лентулов, І.Машков, О.Осмьоркін, Н.Удальцова, Р.Фальк, Г.Федоров)" в Москві в приміщенні ВХУТЕМАСу, яка мала значення програмного виступу для живописців колишнього Товариства "Бубновий валет".

1923 - 1924
Брав участь у боротьбі навколо реорганізації Основного відділення ВХУТЕМАСу та перегляду учбових програм на стороні "чистовиків" - прибічників станкового живопису, ядро яких складали професори І.Машков, Г.Федоров, Р.Фальк, А.Шевченко, А.Лентулов.

1924
Березень
. "Виставка картин, організована Російським Товариством Червоного Хреста" в Москві в приміженні Історичного музею. Брав участь у створенні виставкової організації майбутнього Товариства "Московські живописці".

1925
Увійшов до складу дійсних членів-засновників Товариства "Московські живописці". Працює над картиною "Підмосковний трактир".

1926
Разом з П.Кончаловським та О.Купріним переходить до Товариства "Битіє".

1926 - 1927
Здійснив поїздку до України. З групою молодиїх митців вийшов з Товариства "Битіє" і організував об'єднання "Крило", перша виставка якого відкрилася 27 лютого 1927 р.

1927
В Ленінграді працює над картиною "Червона гвардія в Зимовому палаці". Пише пейзажі міста.

1927 - 1928
Бере участь у створенні нового художнього об'єднання "Товариство московських художників" (ОМХ). Увійшов до складу членів-засновників та перших дійсних членів Товариства.

1928
Одружився на Олені Костянтинівні Гальперіній. Отримав другу премію на "Виставці художніх творів до десятирічного ювілею Жовтневої революції" за картину "Червона гвардія в Зимовому палаці". На першій виставці Товариства московських художників представив твори "Мойка. Біла ніч", "Барки на Неві", "Тверська" та інші. Літом перебував на Псковщині по Пушкінських місцях, створив серію пейзажів.

1929
Закінчив роботу над картиною "Комуністичне поповнення дев'ятнадцятого року" на замовлення Реввійськради до 10-ї річниці Червоної Армії. Картину показано на Другій виставці ОМХ. Здійснив поїздку до Грузії.

1930
Приїздив на батьківщину, в Харкові гостював у А.Петрицького. Працював над картинами "Ливарний цех", "Мітинг на Знам'янській (Петроград 1917р.)". Пішов з ВХУТЕІНу. Наступила перерва у педагогічній діяльності.

1931
Відрядження на Україну для збирання матеріалів до твору на тему "Ударництво в соціалістичному будівництві".

1932
Працює над картиною "Агіттеатр ПУРа на фронті" на замовлення Реввійськради Республіки. Приймає запрошення стати керівником індивідуальної майстерні в Ленінградському інституті живопису, скульптури та архітектури Всеросійської Академії Мистецтв. Бере участь в ювілейній виставці "Художники РРФСР за 1 років" (10 живописних творів).

1933
Продовжив роботу над картиною "Агіттеатр ПУРа на фронті" (не збереглася). Працював над картиною "Циганка з гітарою".

1934
25 січня
народилася дочка Тетяна. Працював над пейзажами у Вереї (Підмосков'я). Персональна виставка в клубі "Каучук", Москва.

1935
Працює над пейзажами Вереї (Підмосков'я).

1936 - 1937
Працює над оформленням Пушкінської вистави "Сцени з лицарських часів", "Моцарт і Сальєрі", "Русалонька" у Великому драматичному театрі ім.М.Горького в Ленінграді.

1937
Працює над пейзажами у Вереї (Підмосков'я) та Криму. Почав викладати в Московському інституті образотворчого мистецтва.

1938
Пише пейзажі та натюрморти. Поїздка на Волгу зі студентами Ленінградського інституту живопису, скульптури та архітектури ім. І.Ю.Рєпіна ВАХ. Керує практикою студентів Московського художнього інституту в Криму (с.Кози під Судаком).

1939
30 січня
народилася дочка Лідія. Червень. Почав роботу над портретом А.Ахматової. Закінчив статтю "Про виховання художників" для журналу "Мистецтво". Працював на дачі Академії художеств в Алупці, де керував літньою практикою студентів Ленінградського інституту живопису, скульптури та архітектури. Брав участь у роботі "Всесоюзної конференції з питань художньої освіти та викладання спеціальних дисциплін в художніх вузах".

1940
Літо.
Працює на дачі Академії художеств в Алупці. Бере участь у груповій виставці разом з художниками І.Грабарем, П.Покаржевським, Г.Ряжським, Г.Шегалем у виставочному залі Оргкомітету Спілки радянських художників у Москві (Продемонстрував 19 картин
1939-1940 рр.).

1941
Участь у "Виставці кращих творів радянських художників" в Державній Третьяковській галереї в Москві. Влітку жив і працював у Вереї (Підмосков'я), де і застав початок Великої Вітчизняної війни. Працював в майстерні оборонного плакату "Вікна ТАРС".

1942
Працював над портретами льотчиків. Написав картину "Зенітники Москви. Москва. 1941" і пейзаж "Кремль. 1942", які експонувалися на виставці живопису, графіки, скульптури і архітектури "Велика Вітчизняна війна" в Державній Третьяковській Галереї.

1943
Працював над оформленням вистави "Гаряче серце" до 120-ліття від дня народження О.Островського в Казанському Великому драматичному театрі (режисер О.Дикий).

1944
Працював в м.Загорську, де в цей час перебував евакуйований з Ленінграду інститут живопису, скульптури та архітектури ім. І.Ю.Рєпіна ВАХ.

1945
Березень
. В Центральному Будинку працівників мистецтв в Москві відбувся вечір, присвячений 25-річчю педагогічної діяльності О.Осмьоркіна, П.Павлінова, М.Чернишова. Одружився з Надією Гергієвною Навроцькою. Влітку і восени працював над серією пейзажів Ленінграда, серед яких "Нова Голандія", "Внутрішній двір Ермітажу", "Інженерний замок". Жовтень. В МОССХі відбувся вечір, присвячений творчості О.Осмьоркіна.

1946
Участь у Всесоюзній художній виставці, що відкрилася 19 січня в Державній Третьяковській Галереї. Липень-серпень. Виконав серію пейзажів і натюрмортів в м.Загорську, серед яких "Номер в готелі. Загорськ", "Реставраційні роботи в Лаврі". Вересень-листопад. Отримав відрядження до Єревану (Вірменія) з метою налагодження викладацької роботи в Єреванському художньому інституті. Під час поїздки виконав ряд пейзажів і натюрмортів.

1947
На весняній виставці творів московських живописців і скульпторів продемонстрував твори "В майстерні художника" ("Профіль і квіти") та "В Загорську" ("Номер в готелі. Загорськ"), які отримали різку критику. Літо провів в Загорську. Кінець серпня. За звинуваченням у формалізмі звільнений з роботи в Інституті живопису, скульптури та архітектури ім. І.Ю.Рєпіна в Ленінграді.

1948
Травень
Рішенням 2-ї сесії Академії художеств педагогічна робота О.Осмьоркіна різко розкритикована. Серпень. Був звільнений з роботи в Московському художньому інституті ім. В.І.Сурікова за формалізм. В якості реабілітації художнику запропоновано виконати картину "Передові люди автозаводу ім. І.В.Сталіна" для Всесоюзної художньої виставки.

1949
Працював над картиною "Передові люди автозаводу ім. І.В.Сталіна". Картину відхилено. Проти художника розпочато судову справу.

1950
В квітні різко погіршилося здоров'я. Наступила перерва в роботі до літа 1951 р.

1951
Літом в Загорську написав твори "Бузок на тлі шпалер. Загорськ", "Букет польових квітів з соняшником", "Мак. Загорськ".

1952
Січень
. Написав "Натюрморт з ходиками". Влітку і восени жив і працював у Загорську. Судова справа закрита.

1953
Взимку пише "Портрет дочки Лілі з собачкою Шариком". Влітку важко хворий. Живе і працює в Пльосково під Москвою. 25 червня. Помер під час роботи над пейзажем "Пльоскове". Похований 29 чеврня на Ваганьковському кладовищі в Москві.